37% autovadītāju braucot pie stūres runā pa telefonu, 34% - dzer kafiju

Vairāk nekā trešdaļa (37%) autovadītāju pie stūres mēdz runāt pa telefonu, nelietojot brīvroku sistēmu, 34% - dzer kafiju, 24% - ēd, bet vēl 9% raksta ziņas telefonā. 2% autovadītāju mēdz lasīt ziņas vai pētīt sociālo tīklu saturu, liecina “Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indeksa” dati.

Salīdzinot ar 2022. gadu, ir nedaudz pieaudzis to autovadītāju skaits, kuri braucot mēdz runāt pa telefonu (35% pērn un 37% šogad), kā arī to, kuri braukšanas laikā raksta ziņas (7% pērn un 9% šogad). Līdzīgi kā pērn, arī šogad pētījums apliecina, ka ar blakus lietām pie stūres vairāk nodarbojas vīrieši, piemēram, ēst pie stūres mēdz 28% vīriešu un tikai 18% sievietes, kafiju pie stūres dzer 38% vīriešu un 19% sievietes. Arī ziņas braukšanas laikā vīrieši (4%) lasa biežāk nekā sievietes (1%).

“Automašīnas vadīšana prasa nedalītu uzmanību, bet blakus nodarbes novērš uzmanību un mazina koncentrēšanos. Satiksme ir neparedzama un ikviena blakus darbība - ēšana, kafijas dzeršana, smēķēšana vai vēl ļaunāk - mobilā tālruņa lietošana pie stūres var radīt bīstamas situācijas un nopietnas sekas. Arī mūsu uzņēmuma autoparka šoferiem regulāri atgādinām, cik svarīga ir nedalīta uzmanība un koncentrēšanās uz braukšanu,” stāsta “Carlsberg Baltic” izpilddirektors Rolandas Viršilas.

“Maldīgi domāt, ka dažādu blakus lietu darīšana pie stūres ir mazāk riskanta, nekā, piemēram, alkohola lietošana. Bīstama ir arī uzmanības dalīšana, kad lietojam telefonu, ēdam vai dzeram, paralēli vadot automašīnu. Ikvienā gadījumā nepieciešams izvērtēt riskus un prioritātes un nepieciešamības gadījumā apstāties ceļa malā, lai paēstu vai parunātu pa telefonu,” iesaka Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks.

Aptaujas dati dažādās vecuma grupās liecina, ka ar dažādām blakus lietām pie stūres visretāk nodarbojas autovadītāji vecuma grupā no 60 līdz 74 gadiem, bet visbiežāk – autovadītāji no 18 līdz 29 gadiem. Piemēram, vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem ziņas telefonā braukšanas laikā raksta 16% autovadītāju, kamēr vecuma grupā no 50 līdz 59 gadiem tikai 4%, bet grupā no 60 līdz 74 gadiem tikai 1%. Vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem 36% autovadītāju atzīst, ka braukšanas laikā mēdz ēst, kamēr grupa no 50 līdz 59 gadiem tā dara tikai 4%, bet starp autovadītājiem, kuri vecāki par 60 gadiem, šāds paradums ir tikai 1%.

Runājot par ēšanu pie stūres, jānorāda, ka vēl riskantāk ir izvēlēties ēdienus, kuriem nepieciešams trauks – desertus, salātus, zupu u.tml. Varētu šķist, ka šādas lietas ir pašsaprotamas, tomēr ir cilvēki, kuri stūrēšanai izmanto kāju, kamēr abas rokas ir aizņemtas, ēdot šādus ēdienus. Tāpat palielinātus riskus rada ēdieni, kas smērējas, karsti ēdieni un dzērieni, ar kuriem var apdedzināties.

“Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indekss” ir bezalkoholiskā alus “Carlsberg 0.0” pētījums, kas tapis sadarbībā ar Drošas Braukšanas Skolu un pētījumu centru Norstat. Pētījumā, kas veikts 2023. gada janvārī piedalījās 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Aptaujas ietvaros respondenti varēja izvēlēties vairākus atbilžu variantus. Pētījums veikts ar mērķi sekmēt atbildīgu braukšanu un izpratni par to, kas rada papildus riskus uz ceļiem, un kā tos novērst.