16/09/2022
5 padomi kā izvairīties no satiksmes negadījuma
Ikdienas satiksme ir ļoti mainīga, to ietekmē daudzi faktori, - nedēļas diena, pulksteņa laiks, laikapstākļi, auto vadīšanas kultūra, automašīnas tehniskais stāvoklis utt. Ļoti liela nozīme ir spējai rīkoties un attiecīgi reaģēt uz dažādiem ārējiem faktoriem.
Ceļu satiksmes negadījumu statistika Latvijas valstī ir “melna”, par to liecina CSDD statistikas dati. Jau šogad līdz 11. septembrim statistika sastāda 77 bojā gājušos.
Lai pasargātu sevi un citus satiksmes dalībniekus, sniedzam 5 padomus, lai izvairītos no ceļu satiksmes negadījumiem.
1. Maksimāli jākoncentrējas ceļam
Blakus lietas kā ēšana, dzeršana, smēķēšana un mobilā telefona lietošana, novērš uzmanību no ceļa un būtiski samazina reakcijas laiku, kas ir apdraudējums kopējai satiksmei. Jau iepriekš publicētajos rakstos, DBS sadarbības partneris “Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indekss” ir veicis statistikas pētījumus, kur 35% autovadītāju atzīst, ka pie stūres runā pa telefonu un gandrīz tik pat daudzi dzer kafiju. Automašīnas vadītājam jāizvērtē riski, prioritātes un nepieciešamības gadījumā jāapstājas, ja nepieciešams veikt blakus lietas, piemēram, paēst vai veikt telefona zvanu. Un tikai tad jāturpina ceļu, koncentrējoties un veltot veicamajam maršrutam visu uzmanību.
2. Vienmēr jāievēro ceļu satiksmes noteikumi, zīmes un tajā skaitā horizontālie apzīmējumi
Katram satiksmes dalībniekiem jāapzinās sava loma kopējā ceļu satiksmē. Atbilstošo noteikumu ievērošana nodrošina un rada cieņu visu satiksmes dalībnieku vidū. Autovadītāji lielākajā daļā gadījumu ievēro ceļa zīmes, taču aizmirst par horizontālo ceļa apzīmējumu ievērošanu. Horizontālie apzīmējumi (līnijas, bultas, simboli un citas norādes uz ceļa) pēc ceļu satiksmes noteikumiem ir ar tādu pašu likumisko spēku kā jebkura ceļa zīme.
3. Bīstamās situācijās izmanto ekstremālo bremzēšanu
Lai izvairītos no ceļu satiksmes gadījumiem, ja nepieciešams strauji samazināt braukšanas ātrumu, nav jābaidās asi un spēcīgi spiest bremžu pedāli. Pat, ja neizdodas izvairīties no sadursmes, bremzēšana garantē sadursmi ar mazāku ātrumu, kas bieži vien var glābt dzīvību kādam no negadījumā iesaistītajiem.
4. Transportlīdzeklim ir jābūt labā tehniskajā stāvoklī
Nereti negadījumi notiek tieši transportlīdzekļa slikta tehniskā stāvokļa dēļ. Katram autovadītājam ir jābūt pārliecinātam par savu automašīnu, lai riepas ir atbilstošas sezonai ar pietiekamu protektora dziļumu, bremžu sistēma ir darba kārtībā, automašīnas lukturi ir tīri un pareizi noregulēti utt.
5. Par agresīviem un neadekvātiem satiksmes dalībniekiem nav jābaidās ziņot policijai
Vadītāji, kas brauc agresīvi un neadekvāti, apdraud ne tikai sevi, bet arī citus ceļu satiksmes dalībniekus, bet lielākoties šādi autovadītāji pat neapzinās savu rīcību un risku, ko tie rada. Piefiksē notikušo un ziņo par to policijai, tādējādi mēs varam sekmēt atbildīgas braukšanas kultūras veidošanos.
Droša pārvietošanās nozīmē ne tikai zināt un ievērot ceļu satiksmes noteikumus, tā ir arī atbildīga un cieņpilna attieksme vienam pret otru. Tikai kopā esot iecietīgi, uzmanīgi un paredzami autovadītāji mēs veidojam drošu un atbildīgu satiksmi!