Agresīvs transportlīdzekļa vadītājs var būt bīstams kopējai satiksmei

Ikdienas satiksmes plūsmā gadās sastapt autovadītājus, kuri izceļas ar visai zemu braukšanas kultūru. Tā var būt gan pārmērīgi lēna braukšana, kas kavē kopējo satiksmi vai pārāk steidzīga braukšana, apdzenot un bieži mainot joslas, radot bīstamas situācijas un padarot citus autovadītājus nervozus. Šajā rakstā noskaidrosim, kas tiek uzskatīts par agresīvu braukšanu, kā reaģēt uz šādiem autovadītājiem, ar kādu agresiju nākas saskarties ziemas sezonā un kādas tam visam ir sekas.

Nepamatoti palielināts braukšanas ātrums, bīstami apdzīšanas manevri, horizontālo apzīmējumu un distances neievērošana, pagriezienu nerādīšana ir tikai daži no punktiem, kas tiek uzskatīti par agresīvu braukšanu. Agresīva braukšana ir nerēķināšanās ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Vadītāji, kas brauc agresīvi apdraud ne tikai sevi, bet arī citus ceļu satiksmes dalībniekus, bet lielākoties šādi autovadītāji pat neapzinās savu rīcību un risku, ko tie rada.

Ņemot vērā Ceļu satiksmes noteikumus agresīva braukšana izpaužas kā transportlīdzekļa vadīšana tādā veidā, ka tiek izdarīts Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums un radīti traucējumi vienmērīgai transportlīdzekļu plūsmai vai tiek ignorētas pārējo transportlīdzekļu vadītāju intereses. Kā arī apzināta sānslīdes radīšana uz ceļiem vai citās vietās, kur iespējama satiksme, un braukšana ar mopēdu vai motociklu uz viena riteņa un triciklu vai kvadriciklu uz aizmugurējiem riteņiem pa ceļiem vai citām vietām, kur iespējama satiksme.

Kā reaģēt uz agresīviem transportlīdzekļu vadītājiem komentē Drošas Braukšanas Skolas direktors Jānis Vanks:

“Labākais ieteikums ir nereaģēt! Neuztvert personīgi agresīvā braucēja uzvedību un žestikulāciju, neveidot acu kontaktu, saglabāt “vēsu” prātu. Ja agresija turpinās un tas ļoti pasliktina braukšanas drošību, ir jāziņo attiecīgajām iestādēm. Jāzvana policijai un jāziņo par notiekošo, lai izvairītos no tālāk iespējamajām sekām. Mēs bieži redzam, ka kāda autovadītāja agresīvs manevrs izraisa ķēdes reakciju citos autovadītājos, kas rezultējas vairākos agresīvos manevros. Labākais, ko varam darīt, ir nereaģēt uz agresīvu braukšanu, ieturēt distanci, palaist šādu vadītāju garām un aizmirst.”

“Savukārt agresīvajiem vadītājiem, ja viņi to apzinās - ir jāsaprot, kas izraisīja agresiju un ar to jāstrādā. Visticamāk, ka cēlonis nav satiksme, bet problēmas privātajā dzīvē. Agresīva braukšana, parasti, ir psiholoģiska rakstura problēma. Tāpēc šādiem vadītājiem ir jāsaprot, kas ir cēlonis un ar to jātiek galā, lai tas nerezultējas agresīvā braukšanā un apkārtējo satiksmes dalībnieku apdraudēšanā.”

“Tiem agresīvajiem autovadītājiem, kas neapzinās savu nekulturālo vadīšanas manieri, ir smagāk. Ar tiem jāstrādā policijai un psihologiem. Tādi gadījumi ir bīstami ne tikai satiksmei. Šādiem vadītājiem ir jāsaprot no kurienes cēlusies problēma, kas ir tas, kas izraisa vēlmi braukt agresīvi - jāārstē šīs lietas, lai nervu sistēma būtu stabila, un autovadītājs būtu nosvērts un stabils savā uzvedībā. Satiksmē nav vietas agresijai, satiksmei jābūt nosvērtai un drošai.”

Ziemas sezonas apzinātā agresija.

Ziemas sezonā viena daļa autovadītāju steidz izjust asākas izjūtas un apzināti izraisa automašīnas sānslīdi, tādejādi apdraudot citus satiksmes dalībniekus. Apzināta sānslīdes radīšana, kas tiek izdarīta uz koplietošanas ceļiem vai citās vietās, kā stāvlaukumi, pagalmi tiek kvalificēta kā agresīva braukšana. Par agresīvu braukšanu tiek paredzēts naudas sods no 70 - 280,- eur un 6 soda punkti. Bet ja tiek bojāta ceļa infrastruktūra var nākties samaksāt arī pat to.

Mašīnas uzvedību slidenos laikapstākļos ir pat ieteicams izjust, lai saprastu, kā rīkoties, situācijās, ja automašīna uz ceļa pēkšņi saslīdētu, bet to ieteicams darīt tikai speciāli izveidotās ziemas trasēs, kuras ir pieejamas par attiecīgu īres maksu.

Ja ir vēlme gūt iemaņas un pilnveidot savas zināšanas par automašīnas vadāmību ziemas laikā, uzsvaru liekot uz ziemas problemātiku - sānslīdēm. DBS aicina pieteikties uz praktiskajām apmācībām “Ziemas Braukšanas Kursu” profesionāla instruktora vadībā un šādām apmācībām piemērotā vietā - Biķernieku trasē. Vairāk informācija un norises datumi pieejami ŠEIT.

Sekas agresīvai braukšanai.

Piemēroto administratīvo protokolu skaits par pārkāpumiem ceļu satiksmē nekļūst mazāks. Par pārkāpumiem tiek piemērots gan naudas sods, gan soda punkti. Sakrājot 8 pārkāpumu uzskaites punktus, nāksies atkārtot apmācības kursus ceļu satiksmes drošības jautājumos un drošas transportlīdzekļu vadīšanas jautājumos. Pavisam iespējams, ka nāksies apmeklēt arī braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības. Konkrētu lēmumu par to, vai vadītājam jāapmeklē kursi vai braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības, pieņem CSDD, izvērtējot reģistrētos pārkāpumus.

Brauc droši, atbildīgi un nosvērti! Ievēro savstarpējo cieņu un sapratni uz ceļa, tādējādi pasargājot sevi un neapdraudot citus satiksmes dalībniekus!