Kā rīkoties, ja noticis negadījums autostāvvietā?

Kā rīkoties, ja noticis negadījums autostāvvietā?

Kad autostāvvietā notiek negadījums un tiek saskādēta sava vai cita autovadītāja transportlīdzeklis var sastapties ar neziņu par to, kā šādā situācijā pareizi rīkoties? Šajā rakstā noskaidrosim, ko paredz CSN, sniegsim DBS Autoskolas ieteikumus un uzzināsim, kāda veida apdrošināšana strādā šādā situācijā. Veicām arī aptauju Drošas Braukšanas Skolas sociālo tīklu sekotāju starpā.

DBS sociālo tīklu aptaujā 64% no respondentiem atzina, ka zin, kā rīkoties situācijā, kad satiksmes negadījums noticis stāvlaukumā, bet tikai 36% nezin, kas darāms.

Mazliet vairāk kā puse no aptaujātajiem – 51% norāda, ka viņiem ir tikusi saskādēta automašīna stāvlaukumā, bet 25% atzīst, ka paši ir bijuši pie vainas stāvlaukuma satiksmes negadījumā.

Lielākā daļa no aptaujātajiem – 53% ir nodrošinājušies dažādām dzīves situācijām un vadā mašīnā līdzi Saskaņoto paziņojumu.

Drošas Braukšanas Skolas direktors Jānis Vanks skaidro, kam jāpievērš uzmanība novietojot automašīnu stāvlaukumā:

“Pirmkārt, jāatceras, ka stāvlaukumā darbojas tie paši ceļu satiksmes noteikumi, kas citviet. Ir jāievēro horizontālais marķējums, kā arī zīmes un pārējie norādījumi. Nedrīkst aizmirst, ka daudzviet darbojas “labās rokas likums,” jo ir vienādas nozīmes krustojumi. Noteikti ir jāievēro atļautais ātrums, vai jābrauc tādā ātrumā, lai spētu attiecīgi noreaģēt.”

“Lai būtu mazāka iespēja, ka Jūsu automašīna tiks apskādēta, piemēram, atverot durvis, ieteiktu transportlīdzekli novietot nedaudz tālāk no centrālajām ieejām. Dažus metrus tālāk parasti ir brīvas vietas un automašīnas nav sablīvētas, tas noteikti pasargās no nepatikšanām. Novietojiet automašīnu maksimāli pa vidu starp līnijām, ievērojot horizontālo marķējumu! Tas ne tikai dos Jums ērtāku iekāpšanu/izkāpšanu, bet ir arī cieņas izrādīšana citiem autostāvvietas lietotājiem.”

“Ja satiksmes negadījumā nav iesaistītas vairāk kā 2 puses un transportlīdzekļi ir braucamā stāvoklī un cietušo nav – jālieto Saskaņotais paziņojums, ko aizpilda abi cietušie negadījuma vadītāji. Vai nu drukātā veidā, vai aplikācijas veidā. Esat atbildīgi pret sevi un citiem.”

Drošas Braukšanas Skolas sadarbības partneris apdrošināšanas sabiedrība ERGO informē, kādi apdrošināšanas pakalpojumi ir spēkā ceļu satiksmes negadījumā, kas noticis stāvlaukumā un kā jārīkojas, lai saņemtu apdrošināšanu:

“Vislabāk no neparedzamiem zaudējumiem pasargās KASKO polise, kas apmaksās Jūsu transportlīdzekļa remontu pēc notikuša ceļu satiksmes negadījuma, tajā skaitā autostāvvietās. Lētāks risinājums, kas izmaksās tikai 3,- eur gadā, pērkot to kopā ar ERGO OCTA polisi ir DubultOCTA, kas atlīdzinās zaudējumus, ja būsiet līdzvainīgs negadījumā, piemēram, autostāvvietā abi transportlīdzekļi ir sadūrušies braucot atpakaļgaitā un tiek noteikts vainas dalījums 50%. Šādā gadījumā ERGO DubultOCTA apmaksās Jūsu transportlīdzekļa remontu 100% apmērā, bet tiks piemērots 140 EUR pašrisks. DubultOCTA Jums nodrošinās arī ērtu zaudējumu pieteikumu, ja ceļu satiksmes negadījumā būsiet cietusī persona, tad zaudējumus varēsiet pieteikt ERGO, nevis meklēt vainīgās puses OCTA apdrošinātāju. Ja vēlieties pilnu apdrošināšanas aizsardzību, kas paredz zaudējumu atlīdzināšanu arī gadījumos, kad pats esat izraisījis ceļu satiksmes negadījumu tad, protams, ir jāizvēlas ERGO KASKO.”

“Jebkurā gadījumā, notiekot ceļu satiksmes negadījumam autostāvvietā ar citu transportlīdzekli, ir jārīkojas saskaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem”:

  1. Saskaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem jāaizpilda Saskaņotais paziņojums. Saskaņoto paziņojumu var aizpildīt tad, ja negadījumā ir iesaistīti tikai 2 transportlīdzekļi, ja nav cietušas personas, ja nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, ja negadījumā iesaistītajiem transportlīdzekļiem nav radušies tādi bojājumi, kuru dēļ tie nedrīkst vai nevar turpināt ceļu, kā arī, ja negadījumā iesaistītie autovadītāji spēj vienoties par visiem būtiskajiem negadījuma apstākļiem. Saskaņotais paziņojums ir jāaizpilda abiem autovadītājiem.
  2. Pārējos gadījumos, no notikuma vietas, par negadījumu ir jāpaziņo policijai
  3. Pēc tam negadījums ir jāpiesaka ERGO, ko ērti var izdarīt https://www.ergo.lv/lv/atlidzibu-pieteikumi vai zvanot 1887.
  4. Piesakot zaudējumu ERGO, varēsi izvēlēties, kurā servisā veikt remontdarbus.
  5. Pēc zaudējumu pieteikšanas un apstiprinājuma saņemšanas no ERGO, varēsi doties uz savu izvēlēto servisu un vienoties par remontdarbu uzsākšanu.”

Līdz ar mūsdienu tehnoloģijām vairs nav jāuztraucas par to, ka Saskaņotais paziņojums negadījuma brīdī nav pieejams papīra formātā. Ja vien Jūsu un otra vadītāja viedierīcēm ir pieejams internets, to var ērti un ātri aizpildīt elektroniski LTAB OCTA lietotnē.

Lai drošs ceļš!