Latvijas autovadītāju braukšanas paradumi ziemā

Šogad ziema pilnā krāšņumā ir pārsteigusi diezgan strauji. Ir piedzīvots gan liels sniega daudzums, gan atkusnis. Līdz ar to, katru dienu ceļa segums Latvijas teritorijā ir bijis mainīgs. Liela nozīme šādos apstākļos ir tieši riepu izvēlei.

Kā autovadītājiem pagājis šis periods un vai viņi ir apmierināti ar savu izdarīto riepu izvēli? Lai to noskaidrotu veicām aptauju Drošas Braukšanas Skolas sekotāju starpā:

Līdz ar ziemas straujo iestāšanos 92% no aptaujātajiem atzīst, ka viņu automašīnas bija laicīgi un pienācīgi sagatavotas ziemas sezonai.
75% aptaujātie bija gatavi pirmajam sniegam un kā autovadītāji uz sniegota ceļa jūtas pārliecināti, bet 25% respondentu ziemas iestāšanās pārsteidza nesagatavotus.
DBS Ziemas Braukšanas Kurss ir vērtīga pieredze par drošu auto vadīšanu ziemas sezonā un šādu kursu ir izmantojuši 16% no aptaujātajiem.
Ceļa segums ziemas periodā ir ļoti mainīgs un automašīnas vadīšana brīžiem ir ļoti saspringts process, to atzīst arī 78% respondentu, jo šajā ziemas periodā jau ir piedzīvojuši automašīnas saslīdēšanu.
Aptaujas rezultāti vēsta, ka ikdienas gaitas ved pa dažādiem autoceļiem, kas ir gan pilsētas vide, gan šoseja un arī mazākas nozīmes grants seguma ceļi, līdz ar to viens no galvenajiem faktoriem, kas nodrošina drošu pārvietošanos ziemā ir atbilstoša riepu izvēle. 49% no respondentiem atzīst, ka paši zin kādas ziemas riepas ir viņu automašīnai vispiemērotākās, 43% aptaujāto par ziemas riepu izvēli konsultējas ar speciālistiem un 8% atzīst, ka nezin ar kādām ziemas riepām vispār brauc. Lielākoties, kas ir 90% aptaujāto šī gada ziemas riepu izvēle nav pievīlusi un ir apmierināti ar savu riepu izvēli. Un ņemot vērā šis ziemas apstākļus liela daļa no respondentiem, kas ir 73% atzīst, ka šoziem uz ceļa drošāk jūstos ar - radžotām mīkstā tipa ziemas riepām.

Kam jāpievērš uzmanība drošam ceļam ziemas apstākļos, komentē Drošas Braukšanas Skolas direktors Jānis Vanks: “Šogad strauji nācās pielāgoties ziemas braukšanas apstākļiem. Pirmais ar ko jārēķinās ziemas apstākļos ir jāceļas agrāk, lai pienācīgi sagatavotu automašīnu ceļam - notīrot automašīnu no sniega, atkausējot logus, jo laba redzamība ir noteicošs faktors drošai braukšanai. Otrs ir dot vairāk laika ne tikai sev, bet arī citiem satiksmes dalībniekiem. Rīta stundā iekavētās minūtes ziemas satiksmē ir grūti atgūt, jo satiksme ir ievērojami lēnāka un ceļa segums neparedzams.”

“Svarīgākais braucot pa ledu vai netīrītiem ceļa posmiem ir ievērot tādu ātrumu un distanci, lai spētu automašīnu nokontrolēt situācijā, ja sāktos slīdēšana. Tā saucamais “melnais ledus” ir īpaši bīstams un tas pārsvarā veidojas agrās rīta stundās un naktī. Ziemas laikā ir jābrauc ar domu, ka slidens ceļa posms var būt jebkur. Vēl svarīgi ir notīrīt savu automašīnu no sniega pilnībā - arī no jumta, pirms sākt kustību, jo krītoši ledus gabali un sniegs no priekšā braucošās automašīnas ir bīstami aizmugurē braucošajiem”.


Drošas Braukšanas Skolas sadarbības partneris Kumho Tyre vērš uzmanību, ka noteicošais faktors, lai ziemas braukšanas apstākļos justos droši uz ceļa ir tieši pareiza ziemas riepu izvēle. Kādas ziemas riepas ir piemērotas braukšanas apstākļiem Latvijā komentē Kumho Tyre:

“Latvija vienmēr vairāk bijusi pieskaitāma ziemeļu valstu laika apstākļiem un spēcīgas ziemas ar lielu salu un sniega daudzumu pie mums ir bijusi ierasta lieta, taču pēdējo gadu tendences riepu tirgū norādīja uz siltākām ziemām, jo samazinājās radžoto riepu tirgus un pieauga cietā, jeb Eiropas tipa ziemas riepu izmantotāji. Tāpat Latvijā vienmēr cieņā bijušas arī vissezonas riepas, kuras gan neieteiks ne riepu, ne drošas braukšanas eksperti. Vecais teiciens, ka tas kas ir derīgs visam, nav derīgs nekam būtu attiecināms arī uz vissezonas ziemas riepām.”

“Pareizā atbilde uz jautājumu, kādas ziemas riepas izvēlēties, vienmēr būs viena - tādas, kuras ir piemērotas jūsu braukšanas paradumiem un iemaņām. Lai gan Kumho Tyre ir riepu ražotājs ar augstiem kvalitātes standartiem un veiktspēju, izvēloties nepiemērotu riepu modeli un tipu, nebūs iespējams pilnībā izmantot to potenciālu. Faktori, kuri jāņem vērā riepu modeļa izvēlē ir Jūsu ikdienas maršruts, auto vadīšanas prasmes un auto modelis. Noskaidrojot šos faktorus riepu eksperts varēs ieteikt Jums piemērotāko riepas tipu un modeli.”

Ziemas sezona ir tik tikko sākusies, brauciet atbildīgi, ievērojiet ātruma ierobežojumus, ieturiet lielāku distanci ar citiem transportlīdzekļiem, cieniet citus autovadītājus un dodiet gan sev, gan citiem vairāk laika! Lai drošs ziemas ceļš!