Lielākā daļa autovadītāji nav pārliecināti par savām prasmēm novietot auto.

Katrs brauciens sākas un beidzas stāvvietā, tapēc automašīnas prasmīgas novietošanas iemaņas ir līdzvērtīgas braukšanai. Šajā rakstā noskaidrosim kādi likumi jāievēro stāvlaukumos, kādas ir iespējas uzlabot, atsvaidzināt un iegūt jaunas zināšanas par automašīnas novietošanu sarežģītos apstākļos. Veicām arī aptauju Drošas Braukšanas Skolas sociālo tīklu sekotāju starpā par prasmi novietot automašīnu stāvvietā.

Kā vēsta aptaujas dati, 88% no repondentiem atzīst, ka viņus kaitina nepareizi novietotas automašīnas stāvlaukumā. Iespējams, ka tā ir nekaunība no kāda vadītāja puses, bet iespējams, ka autovadītājs vienkārši neprot novietot automašīnu stāvēšanai.
Ne visas automašīnas ir aprīkotas ar modernām tehnoloģijām, to atzīst 55% no aptaujātajiem, ka viņu automašīnas nav aprīkotas ar parkošanās palīgsistēmām. Līdz ar to šādos gadījumos automašīnas novietošana stāvvietā ir paša vadītāja ziņā, paļaujoties uz viņa prasmēm un zināšanām.


34% no aptaujātajiem autovadītājiem parkošanās nesagādā nekādas problēmas, bet tomēr lielākā daļa, 66% aptaujāto repondentu atzīst, ka ir apzināti neizmantojuši brīvu vietu stāvlaukumā, jo nav pārliecināti par savām prasmēm pareizi novietot automašīnu stāvēšanai.
Daži apzināti izvēlas izvairīties no paralēlās parkošanās ceļu malās, ko atzīst 47% no respondentiem, ir tādi, kam problēmas sagadā precīzi, atpakaļgaitā iegriezt savu automašīnu gabarītietvāros, to atzīst 19% no aptaujātajiem.

Arī stāvvietās darbojas ceļu satiksmes noteikumi, kas jāņem vērā novietojot automašīnu stāvēšanai, komentē Drošas Braukšanas Skolas direktors Jānis Vanks:

“Stāvvietas ir dažādas, pirmais, ko noteikti vajadzētu darīt ir novērtēt brīvās vietas platumu un Jūsu automašīnas parametrus. Noteikti ir jāpadomā par to, vai durvis varēs atvērt pietiekami plati, lai nesaskādētu blakus esošo automašīnu, kā arī, lai pats nekļūtu par upuri. Ir jāievēro horizontālie apzīmējumi, svarīgi ir novietot automašīnu starp līnijām, tām neuzbraucot. Ja visi novietos automāšinu precīzi līnijās, tad arī būs mazāka iespēja nepatīkamām situācijām un apskādētām automašīnām.”


“Otrs svarīgs faktors ir ceļu satiksmes noteikumu ievērošana. Noteikti jāatcerās, ka stāvlaukumos darbojas tie paši ceļu satiksmes noteikumi, kas citviet - ātruma ierobēžojumi, zīmes un pārējie norādījumi. Noteikti nedrīkst aizmirst, ka daudzviet darbojas “labās rokas likums,” ja ir vienādas nozīmes krustojumi.”

Lielpilsētās satiksme ir blīvāka un autovadītāji mēdz būt neiecietīgāki pret nedrošākiem vadītājiem, kuri, piemēram, cenšas savu spēkratu novietot vienīgajā stāvvietas brīvajā vietā, kavējot kopējo satiksmi. Šādas situācijas rada stresu, steigu un var rezultēties ar automašīnas apskādēšanu. Bet, lai ikdienā mazinātu šādas nepatīkamas situācijas, ikviens autovadītājs ir aicināts pieteikties “Parko Skolā”, kur var bez maksas uzlabot, atsvaidzināt jau esošas zināšanas un iegūt jaunus trikus automašīnas novietošanai sarežģītos apstākļos.

“Parko Skola” ir autostāvvietu operatora “EuroPark”, apdrošināšanas sabiedrības ERGO un “Drošas Braukšanas Skolas” (DBS) kopīgi organizēts sociālais projektsm kur katrs “Parko Skolas” dalībnieks saņem individuālu, pusstundas garu BEZMAKSAS nodarbību pie DBS Autoskolas instruktora kādā no “Euro Park” stāvvietām, izmantojot savu automašīnu.


Vairāk par “Parko Skolu” komentē autostāvvietu operātora “Euro Park” pārstāvis:


“Atsaucība “Parko Skolai” ir ļoti augsta. Dalībnieki pēc nodarbībām ir ļoti pateicīgi par šādu iespēju – bez maksas atjaunot nedaudz piemirstās zināšanas.”
“Parko Skola ieteicama ikvienam autovadītājam, neatkarīgi no stāža, jo arī pieredzējis autovadītājs var iemācīties kādus knifiņus, kā vēl vieglāk un ērtāk noparkot transportlīdzekli. “Parko Skola” noteikti palīdzēs arī tiem autovadītājiem, kas kādu laiku nav izmantojuši automašīnu, jo zināšanas vislabāk atsvaidzināt profesionālu instruktoru pavadībā.”


“Aicinam sekot līdzi plānotajiem nodarbību datumiem EuroPark mājaslapā un izmantot šo iespēju! Nodarbības notiek sestdienās, no pulksten 10:00 līdz 14:00, kādā no EuroPark stāvvietām. Tuvākie nodarbību datumi ir 26. februārī, 12. un 26. Martā.”


Izmanto iespēju un pilnveido savas zināšanas, kļūsti par zinošāku un drošāku autovadītāju!