20/06/2022
Līgo svinēšanu nevajadzētu “ievilkt”, svētkiem pietiek ar divām dienām.
Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks:
"Strauji tuvojas Līgo svētki un šogad gaidāmas četras brīvas dienas pēc kārtas. Ņemot vērā svinēšanas paradumus, aicinu sabiedrību būt atbildīgiem un sēsties pie stūres tikai tad, kad visas svinēšanas sekas ir pārvarētas. Riskus svētku laikā rada ne tikai autovadītāji, kuri sēžas pie stūres reibumā, bet arī iereibuši kājāmgājēji vai velosipēdisti, kā arī šoferi, kuri nelielo alkoholu, bet ikdienā nebrauc ar auto un svētku reizē ir spiesti sēsties pie stūres."
Pieļaujamā robeža nereti tiek pakļauta interpretācijai.
“Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indeksa” dati liecina, ka 32% autovadītāju mēdz vadīt spēkratu arī tad, ja ir lietots alkohols – 25% norāda, ka lieto alkoholu līdz pieļaujamai 0,5 promiļu robežai, 6% atzīst, ka vienu vai dažas reizes gadā mēdz braukt arī pārsniedzot 0,5 promiļu robežu, bet 1% norāda, ka tā dara vairākas reizes gadā. Manuprāt, problēma lielā mērā slēpjas tajā, ka Latvijā pastāv šī pieļaujamā robeža, tas nozīmē, ka, lai arī nedaudz, bet tomēr alkoholu pie stūres lietot drīkst, kamēr kaimiņos Igaunijā šajā jautājumā ir nulles tolerance. Mūsu gadījumā pieļaujamā robeža nereti tiek pakļauta interpretācijai – autovadītāji paši izlemj, cik tālu stiepjas šis “var”, vēl daži, kuri ir lielāka auguma vai ar lielāku svaru, izlemj, ka viņiem šī pieļaujamā robeža ir lielāka u.tml. Patiesībā nav neviena pamatota iemesla, kāpēc jāsaglabā pieļaujamo promiļu robeža? Tas, ka Latvijā pēc cietušo skaita uz ceļiem esam 2. vietā Eiropā negatīvā izpratnē, liecina, ka šajā jomā jāveic vēl daudz mājasdarbu.
Pie stūres tikai ar skaidru galvu un labu pašsajūtu.
Šogad Līgo svētki ir tieši pirms nedēļas nogales, kas nozīmē – lielai daļai iedzīvotāju būs četras brīvas dienas pēc kārtas. Ļoti ceru, ka tas nenozīmēs, ka svinēšana un alkohola lietošana ievilksies. Tieši pretēji – ceru, ka cilvēki būs atbildīgi, nosvinēs un nedēļas nogali veltīs, lai atgūtos pēc svētkiem un pie stūres sēdīsies ar skaidru galvu un labu pašsajūtu. Svētkiem pietiek arī ar divām dienām.
Iereibuši kājāmgājēji un velosipēdisti.
Papildus riskam, ka svētku laikā pie stūres sēžas arī iereibuši autovadītāji, jāņem vērā, ka ceļu satiksmes negadījumiem vasarā ir vissmagākās sekas – tieši gada siltākajā laikā šoferi ir pārdrošāki, izvēlas lielāku ātrumu, biežāk apdzen. Svētku laikā pie stūres bieži sēžas arī neizgulējušies cilvēki vai tādi, kuri ikdienā brauc reti. Bīstamas situācijas var radīt arī iereibuši kājāmgājēji un velosipēdisti.
Nepārvērtēt savus spēkus.
Iespējams, paradumus šogad ietekmēs degvielas cenas un mēs rūpīgāk izvērtēsim, cik tālu un bieži braukt, taču vislabāk, protams, vispirms aizbraukt uz galamērķi, izplānot visu tā, lai vairāk nekur nebūtu jābrauc, atvēlot pietiekami daudz laika arī atpūtai, un tikai tad ķerties pie svinēšanas. Nepārvērtēsim savus spēkus un būsim atbildīgi pret sevi un līdzcilvēkiem!