15/06/2023
Pētījums: 30% autovadītāju atzīst, ka ir braukuši reibumā
Tuvojoties Līgo svētkiem, nereti tiek atgādināts par atbildīgu alkohola lietošanu un tā nesavienojamību ar braukšanu pie stūres. 30% aptaujāto autovadītāju atzīst, ka ir braukuši reibumā – 24% no tiem norāda, ka ievērojuši pieļaujamo 0,5 promiļu robežu, 5% atzina, ka vienu vai dažas reizes ir braukuši, pārsniedzot 0,5 promiļu robežu, bet 1% vairākas reizes gadā brauc pie stūres, pārsniedzot pieļaujamo promiļu robežu, liecina “Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indeksa” dati. 70% autovadītāju atzinuši, ka nekad nav sēdušies pie stūres reibumā.
Salīdzinot ar pērn veikto aptauju, nedaudz, bet samazinājies to autovadītāju kopējais skaits, kuri atzīst, ka ir braukuši reibumā – 2022. gada vasarā šādu atbildi sniedza 32% aptaujāto autovadītāju. Par 1% pieaudzis to šoferu skaits, kuri ir braukuši pie stūres, vienlaikus būdami reibumā līdz 0,5 promiļu robežai, savukārt, par 1% samazinājies autovadītāju skaits, kuri vienu vai dažas reizes gadā mēdz braukt arī pārsniedzot 0,5 promiļu robežu.
Ceļu satiksmes drošības direkcijas dati par ceļu satiksmes negadījumiem apliecina, ka alkohola lietošana nav savienojama ar braukšanu pie stūres – pērn negadījumos uz Latvijas ceļiem, kuros vismaz viens iesaistītais vadītājs bijis alkohola reibumā, ievainoti 306 cilvēki, no tiem 51 cilvēks – smagi ievainots. 9 cilvēki gājuši bojā. Zīmīgi, ka 2022. gadā tieši jūnijs bijis mēnesis, kad fiksēti visvairāk ceļu satiksmes negadījumi, kuros vismaz vienam vadītājam konstatēts reibums – 98 negadījumi.
“Redzot, ka kāds reibumā plāno sēsties pie stūres, svarīgi ne tikai aizrādīt un atrunāt pārgalvīgo braucēju, bet arī informēt atbildīgās iestādes, ja tomēr neizdodas atturēt. Neraugoties uz to, ka šobrīd likums pieļauj nelielu alkohola daudzumu asinīs, aicinu autovadītājus pilnībā atturēties no alkohola lietošanas, kad jāsēžas pie stūres. Plānosim svētkus tā, lai nebūtu vajadzības kaut kur braukt, neraugoties uz to, kāds alkohola daudzums lietots. Arī līdzcilvēkiem svarīgi nepalikt vienaldzīgiem un apzināties, ka negatīvā statistika un negadījumi uz ceļiem ir mūsu visu atbildība,” norāda Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks.
“Ar dažādām izglītojošām aktivitātēm regulāri cenšamies atgādināt par atbildīgas alkohola lietošanas nozīmi, lai sekmētu drošību uz ceļiem. Gadījumos, kad jāsēžas pie stūres, labāk izvēlēties bezalkoholiskos dzērienus. Tāpat jāatceras, ka tā nav tikai katra autovadītāja darīšana - iereibis šoferis apdraud ne tikai sevi, bet arī līdzcilvēkus. Atbildīga braukšana neattiecas tikai uz autovadītājiem, bet arī uz motociklu, motorolleru, velosipēdu u.c. transporta līdzekļu vadītājiem,” uzsver “Carlsberg Baltic” izpilddirektors Rolandas Viršilas.
Analizējot šī gada aptaujas datus, iespējams secināt, ka autovadītāji vīrieši biežāk sēžas pie stūres reibumā – 31% norādījis, ka ir braukuši pie stūres reibumā, bet līdz pieļaujamai 0,5 promiļu robežai, kamēr šādu atbildi sniedza tikai 15% autovadītājas sievietes. Braukšanā reibumā vienu vai dažas reizes, pārsniedzot 0,5 promiļu robežu, atzinās 7% autovadītāji vīrieši un 3% sievietes.
“Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indekss” ir bezalkoholiskā alus “Carlsberg 0.0” pētījums, kas tapis sadarbībā ar Drošas Braukšanas Skolu un pētījumu centru Norstat. Pētījumā, kas veikts 2023. gada janvārī piedalījās 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Pētījums veikts ar mērķi sekmēt atbildīgu braukšanu un izpratni par to, kas rada papildus riskus uz ceļiem, un kā tos novērst.