Kā jārīkojas, ja notikusi sadursme ar meža dzīvnieku?

Kas jādara, kad ir notikusi sadursme ar meža dzīvnieku? Šajā rakstā noskaidrosim par pareizu rīcību, ja šāda sadursme tomēr ir notikusi, kāda apdrošināšana strādā šādā situācijā un kam būtu jāziņo. Veicām arī aptauju Drošas Braukšanas Skolas sociālo tīklu sekotāju starpā. 

Aptaujas rezultāti vēsta, ka lielākā daļa no aptaujātajiem, kas ir 67% mēdz pārvietoties diennakts tumšajā laikā, kad meža dzīvnieku aktivitāte ir visintensīvākā. Un 75% no respondentiem atzīst, ka viņiem ir bijusi situācija, ka uz ceļa braucamās daļas pārsteidz meža dzīvnieks. Bet kā respondenti atzīst, ka sadursme ar meža dzīvnieku ir notikusi vien 24% aptaujāto un lielākā daļa, kas ir 76% aptaujāto ir veiksmīgi izvairījušies no sadursmes.

 

Aptaujā tika uzdots būtisks jautājums, vai autovadītāji zin kā rīkoties situācijās, ja notikusi sadursme ar meža dzīvnieku un 56% no aptaujātajiem atzīst, ka zina, kas darāms, bet 44% atzīst, ka īsti nav zināms. 

 

Līdz ar to, ja notikusi sadursme ar meža dzīvnieku tad: 

  • Apstājies un paliec notikuma vietā, ieslēdz avārijas signālu un uzstādi avārijas zīmi.
  • Ja cietis ir transportlīdzeklis un bojājumu dēļ ceļu turpināt vairs nav iespējams, par notikušo ir jāziņo policijai, zvanot 110, jo šāda situācija tiek uzskatīta par ceļu satiksmes negadījumu.
  • Ja cietuši ir cilvēki, tad jāziņo Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam 113. 
  • Ja cietušo nav un transportlīdzeklim nav bojājumi, kuru dēļ nevarētu turpināt ceļu, policijai var neziņot.
  • Tomēr, ja cilvēks pēc tam grib saņemt no apdrošinātāja kādu atlīdzību, tad ir jāzvana policijai jebkurā gadījumā.
  • Netuvojies notriektajam dzīvniekam un ziņo par notikumu Valsts meža dienestam. 
  • Dzīvnieku no notikuma vietas aizvest nedrīkst. 
     

 

Kā rīkoties situācijās, kad uz ceļa pārsteidz meža dzīvnieks, komentē Drošas braukšanas Skolas direktors Jānis Vanks:

 

“Pamanot dzīvnieku, pirmais, kas jādara ir jāsamazina braukšanas ātrums, jo dzīvnieka kustība un reakcija nav prognozējama. Ātruma samazinājumam ir jābūt diezgan pamatīgam, lai nepieciešamības gadījumā autovadītājs spētu vai nu ātri apstādināt transportlīdzekli, vai nu veikt drošu apdzīšanas manevru.”

 

“No tiem dzīvniekiem, kas ir augumā līdz motora pārsegam, ja ir bīstami izvairīties, nevajag to darīt. Ir tikai jābremzē. Savukārt no tiem dzīvniekiem, kas augstāki par motora pārsegu un pie trieciena var trāpīt priekšējā stiklā, ir jāmēģina izvairīties.”

 

Kāda apdrošināšana strādā gadījumos, ja ir notikusi sadursme ar meža dzīvnieku un vai iespējams pieļaut kļūdas šādā situācijā, kuras novestu pie apdrošināšanas gadījuma atteikuma, komentē Drošas Braukšanas Skolas sadarbības partneris apdrošināšanas sabiedrība ERGO:

 

“Ja ir notikusi sadursme ar meža dzīvnieku, tad transportlīdzekļa radītos bojājumus apmaksās KASKO polise. Pie tam ERGO KASKO ir parūpējies par to, lai vienu reizi polises darbības laikā sadursme ar dzīvnieku būtu bez pašriska bojājumiem. Priekšnosacījums ir nekavējoties paziņot policijai par notikušo sadursmi. Ja policijai nebūs paziņots, tad apdrošināšanas atlīdzība tiks izmaksāta polisē norādītā limita ietvaros, ja šāds limits ir noteikts, un tiks piemērots pašrisks bojājumiem.”

 

“Notiekot sadursmei ar meža dzīvnieku, ir svarīgi rīkoties saskaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem un tas tiek uzskatīts par ceļu satiksmes negadījumu. Par negadījuma vietas atstāšanu ir paredzēts sods 70-700 EUR. Nedrīkst atstāt notikuma vietu un ir jābrīdina citi satiksmes dalībnieki par notikušo avāriju, piemēram, izliekot atstarojošo trijstūri. Noteikti vajadzētu parūpēties, lai notriektais dzīvnieks nepaliek uz brauktuves un neapdraudētu citus ceļu satiksmes dalībniekus. Valsts meža dienesta kompetencē ir dzīvnieka novākšana no ceļa un tā utilizācija.”

 

Brauciet atbildīgi, ievērojiet ātruma ierobežojumus, ieturiet lielāku distanci ar citiem transportlīdzekļiem, esiet piesardzīgi īpaši krēslas stundās un diennakts tumšajā laikā, kad dzīvnieki pārvietojas visintensīvāk.