Šobrīd pieprasītākais no degvielas veidiem ir dīzeļdegviela, bet kāda ir nākotnes vīzija?

Katram degvielas veidam ir savas priekšrocības un trūkumi, tāpēc katram auto īpašniekam ir savi iemesli par labu konkrētas degvielas izvēlei. Vienam nozīmīgas ir automašīnas uzturēšanas izmaksas vai dabas piesārņojuma samazināšana, citam degvielas ekonomija. Līdz ar to, katrs cilvēks izvēloties sev jaunu spēkratu, kā vienu no izvēles kritērijiem izvērtē degvielas veidu.

Kāds ir pieprasītākais degvielas veids Latvijā, kāda ir DUS Circle K nākotnes vīzija saistībā ar degvielu, to piedāvājumu un kādu kritēriju ietekmē automašīnu īpašnieki pieņem lēmumu par labu konkrētam degvielas veidam, par to plašāk rakstā. Veicām arī aptauju Drošas Braukšanas Skolas sociālo tīklu sekotāju starpā.


Būtiskākie kritēriji degvielas izvēlē, ko automašīnu īpašnieki izvērtē, pērkot jaunu spēkratu ir degvielas cena, to atzīst 33% no aptaujātajiem, un braukšanas paradumi, to atzīst 31% aptaujāto. 25% respondentu būtisks faktors ir pašas automašīnas un tās uzturēšanas izmaksas un 11% aptaujāto piedomā par dabas piesārņojuma mazināšanu.

Populārāko degvielas tipu priekšrocības un trūkumi:

Dīzeļdegviela ir piemērota tiem, kuriem jābrauc garāki maršruti. Dīzelim ir mazāks patēriņš, ja tiek braukts vienmērīgā ritmā, bet mašīnas uzturēšana un iegāde ir dārgāka.
Benzīns ir izdevīgāks tiem, kuri dzīvo pilsētā un nav jāmēro lieli attālumi. Degvielas patēriņš šim tipam ir lielāks, bet benzīnu neietekmē gaisa temperatūra un nav problēmas iedarbināt automašīnu ziemas mēnešos.
LPG - šašķidrinātā gāze joprojām ir lētākais degvielas tips, dēļ tās cenas, taču patēriņš ir krietni lielāks, kā benzīnam. Potenciāli pieaugot gāzes cenai, samazināsies finansiālais pamatojums izmantot auto gāzi. Pietam šī iekārta ir speciāli jāuzstāda un aptuvenās uzstādīšanas izmaksas ir 1200eur, kuras vidēji atmaksājas tikai 5 gadu laikā.
Elektroauto nepiesārņo vidi ar izplūdes gāzēm, kā arī ar troksni. Elektromobiļiem ir zemas ekspluatācijas izmaksas, bet jāņem vērā uzlādes vietu pieejamība, līdz ar rūpīgāk jāplāno maršruts. Lai gan elektro auto joprojām tiek uzskatīts par finansiāli neizdevīgu risinājumu, dēļ augstākas auto iegādes cenas un uzlādes infrastruktūra vēl nav pietiekami attīstīta, ir redzams, ka šīs tendeces mainās ārkārtīgi strauji.


Kā apstiprina DBS sociālo tīklu aptauja, pieprasītākais no degvielas veidiem ir tieši dīzeļdegviela, to šobrīd lieto 58% no DBS aptaujātajiem sekotājiem. To atzīst arī DBS sadarbības partnera Circle K degvielas uzpildes stacijas statistikas dati: “Circle K degvielas uzpildes staciju tīklā vispieprasītākais degvielas veids ir miles dīzeļdegviela, kas atspoguļo arī kopējo CSDD statistiku Latvijas ceļos – vairāk nekā 60% no Latvijā reģistrētajiem transporta līdzekļiem ir aprīkoti ar dīzeļa dzinēju.”

Runājot par nākotnes vīziju saistībā ar degvielas veidiem DUS Circle K atzīst: “Pasaules tendences degvielas jautājumos viennozīmīgi ir vērstas uz ilgtspējīgiem degvielas risinājumiem – pakāpenisku pāreju no fosilās degvielas uz elektrouzlādi un citiem dabai draudzīgiem degvielas veidiem.”


“Salīdzinoši lēnāk, bet arī vietējā tirgū pieaug autovadītāju interese par videi draudzīgāku pārvietošanos ar auto un ielās arvien biežāk redzam elektriskos spēkratus.”


“Rūpējoties par klientu vēlmēm un ilgtspējīgiem risinājumiem izmešu samazināšanā, arī mēs, Circle K, speram soļus ceļā, lai sniegtu klientiem iespēju pārvietoties zaļāk. DUS tīklā esam uzstādījuši jau pirmās elektrouzlādes stacijas un milesPLUS dīzeļdegvielai tiek pievienota dabai saudzīgāka HVO biokomponente.”


Circle K DUS komentē sava degvielas piedāvājuma priekšrocības: “Degviela miles un milesPLUS atbilst Eiropas Savienības kvalitātes standartiem (EN590 dīzeļdegvielai un EN228 benzīnam), ko iesaka pasaulē vadošie auto ražotāji. Salīdzinājumā, Latvijas likumdošanas prasības attiecībā uz degvielas kvalitāti ir zemākas - spēkā esošie MK noteikumi nosaka tikai minimālās vides un ekoloģijas prasības.”


“Vēl viena lieta, kas padara miles un milesPLUS degvielu par labāko izvēli savam auto, ir degvielai pievienotās funkcionālās piedevas. Tās rūpējas par automašīnas dzinēja ilgmūžību un veiktspēju, ļauj samazināt degvielas patēriņu un nodrošina mazāku izmešu daudzumu.”


Kāda ir Drošas Braukšanas Skolas autoparka degvielas izvēle - komentē DBS direktors Jānis Vanks:


“DBS jau pēdējos 15 gadus sadarbojas ar Circle K un izmanto tikai Circle K degvielu - gan dīzeļdegvielu, gan benzīnu. Esam ļoti apmierināti gan ar degvielas kvalitāti, gan ar sadarbību. Degvielas uzpildes staciju tīkls ir ļoti ērts, vienmēr var ne tikai uzpildīt automašīnu, bet arī iegādāties nepieciešamās preces automašīnas uzturēšanai un "uzpildīties" paši instruktori Domājot par nākotnes vīziju, noteikti apsveram domu savam autoparkam pievienot kādu elektroauto.”


Lai drošs ceļš!